Традиционният Празник на черешата ще се проведе от 26 до 28 юни в Кюстендил. Обичан както от кюстендилци, така и от жителите на Босилеград, празникът ежегодно привлича хиляди посетители от цяла България. В продължение на три дни градът ще бъде домакин на богата програма, посветена на най-сладкия символ на региона – черешата.
През цялата седмица градът и регионът ще бъдат изпълнени с аромат на зрели плодове, богата програма и десетки събития за малки и големи.Началото на празничните прояви вече е поставено с „Черешовото село“ в село Раждавица. До 28 юни, всеки ден между 10:00 и 15:00 часа, посетителите ще могат да надникнат в автентични къщи и дворове, обсипани с черешови дървета, където ще научат повече за традициите в отглеждането и преработката на черешите. Гостите ги очакват демонстрации, работилници, дегустации и изложба с фотоси от Празника на черешата в галерията на Етноцентър „Старата череша“.
Музикалната програма стартира в петък, 26 юни, от 20:00 часа с фолклорна и модерна енергия от трио „Булгарина“ и група „Етнотикс“, а кулминацията на първата вечер ще бъде концертът на дуото „Молец“.
Същия ден Школа „Новите майстори“ ще открие годишната художествена изложба на своите възпитаници под наслов „Храмът“.Експозицията ще бъде подредена във фоайето на Регионалния културен институт – Кюстендил.
В събота сутринта ще свири Духовият оркестър на Кюстендил, последван от обеден концерт на Кристиян Янкулов и Биляна Добрева, а вечерната програма от 20:00 часа ще събере на сцената Елизабет, Вениамин и поп дивата Дара Екимова. Неделният ден ще завърши с празничен концерт на младите таланти от Националното училище за танцово изкуство в София между 12:00 и 13:00 часа.
В рамките на събитието, организирано от Община Кюстендил с подкрепата на Института по земеделие, ще се проведат кулинарно шоу с дегустации, занаятчийски базар на централния площад и редица активности за деца.
НРТВ-БОСИЛЕГРАД

Коментирай първи